Ranná péče o poporodní poranění aneb co pro sebe hned můžu udělat

05.11.2024

Poranění hráze jsou čím dál častější komplikací přirozeného porodu, zejména toho prvního. Toto zranění v sobě může skrývat nepříjemné prožitky z celého porodu a tak některé ženy o něm nechtějí nic vědět, dívat se na něj a už vůbec ne sahat. V poslední době se rozmáhá fyzioterapie zaměřená na ženu a já jsem jednou z těch, která chce řešit tato dávná tabu tam, kde je to nejvíce potřeba. Ne každé se dostane informací již v porodnici a pokud ano, často je to poslední věc, na kterou máme kapacitu. Proto je dobré být připravena předem.

Za příčinou poranění může být nepoměr hlavičky miminka a pánve ženy, neboli čím větší miminko a čím déle přenášíme, tím náročnější může být porodit bez poranění. Dále nám mohou uškodit blokády v oblasti pánve (tzv. usezená pánev) a  obrovskou roli má "tuhost" svalů pánevního dna a tím pádem nemožnost jej relaxovat ve správnou chvíli. Existují tři stupně ruptury hráze: rpt.1, rpt. 2, rpt. 3 (rozdělená na a, b, c)                    a rpt. 4. O rozsahu poranění by Vás měl informovat porodník a nebo jej budete mít v porodopise. Ať se jedná o kterýkoli stupeň, péče se bude více méně lišit jen v množství minut , které jizvičce věnujete každý den. Někdy se bohužel stane, že i přes pečlivou přípravu ženy z hlediska fyzioterapie se musí porodníci rozhodnout pro císařský řez. Jizvě po s.c. a režimovým opatřením se budu věnovat v dalším článku.

Čerstvou jizvičku na hrázi v prvních hodinách a dnech myjte dle instrukcí zdravotních sestřiček na oddělení. Nechte ji co nejvíce dýchat. I v době, kdy odchází očistky, můžeme být chvíli "naostro" alespoň vleže na zádech. Co nejdříve zkuste jemně pracovat se svaly pánevního dna a to pro prvních 14 dní jen vleže. První tři dny jsou kritické ve tvorbě srůstů v okolí jizvy a tak nečekejte se cvičením až na doma. Při nádechu do břicha svaly relaxujte ve smyslu pootevření svěračů a něžného vyklenutí hráze směrem ven. Při výdechu si představujte špagetu v každém z otvorů, kterou chcete opatrně stisknout a celou vtáhnout dovnitř. Při výdechu vyslovujte písmeno ŠŠŠ, ať jej co nejvíce prodloužíte. To opakujte klidně každou hodinu Vašeho dne po dobu alespoň 3 minut. Cvičte když vleže kojíte, když po krmení přes den odpočíváte, v noci když znovu usínáte , prostě kdykoli. 

Pokud se u Vás objevila ihned po porodu retence moči a musela jste podstoupit cévkování, spíše upusťte od aktivace při výdechu a zaměřte se první dny pouze na relaxaci neboli otevíraní pánevního dna. Extrémní stažení svaloviny ihned po porodu spolu s velkým otokem v oblasti močové trubice a pochvy stojí za tímto problémem a postupně odezní během prvních dvou až třech dní. Pokud máte zrovna v močové trubici katetr, necvičte!! 

Pokud se u Vás objevila akutní inkontinence, tzn odkládala jste čůrání až na poslední chvíli a náhle to při stoji nešlo ani zastavit, pracujte se svaly pánevního dna normálně dle pokynů výše. Tělo si poraněnou oblast dokáže snadno vypnout z funkce na několik hodin i dnů. Cvičením probudíte funkčnost Vašeho pánevního dna. 

Když jdete v prvních dnech na stolici a není změkčená léky, raději si preventivně přidržte hráz prsty s toaletním papírem. Zamezíte dráždění a zaštípání jizvy napnutím hráze a krvácení ze stehu.

Oblasti kolem jizvičky se můžeme a měli bychom dotýkat mnohem dříve, než nám odpadnou stehy. Klidně ´jakmile Vás propustí z porodnice. Vždy čerstvě umytou rukou se hlaďte na sucho po hrázi těsně kolem jizvy. Nejlepší je vzít si zrcátko a podívat se. Zaprvé se dívám, kde se dotýkám a kontroluji pohyb. Zadruhé je dobré se seznámit dříve než za několik týdnů až měsíců. Uvědomíte si lépe danou oblast, přijmete novou jizvičku na Vašem těle a většinou si i oddechnete. Pocit, který máme v onom místě, se díky otoku a citlivosti jeví jako mnohem horší, než vypadá. Nemějte proto prosím z pohledu v zrcadle obavy. Provádějte toto hlazení každý den alespoň jednou po dobu 5 minut. 

Pokud jizvička štípe ve sprše, pracují nám tam stehy, možná se nějaký zrovna vyloupl. Mělo by to trvat zhruba 2-3 týdny. Pokud uvidíte opuchlé červené a teplé místo na jizvičce, navštivte raději gynekologii dané porodnice.

Jakmile jsou stehy pryč, začnete s masáží přímo v místě jizvy. Opět suchým a čistým prstem posouvejte jizvičku do stran, jakoby jste z ní chtěli udělat vlnku. Hned pod pochvou přiložím prst těsně vedle jizvy a zatáhnu jemně do strany, čekám po dobu alespoň 90 sekund a opakuji se střídáním směru posunu a to v celé její délce. Následně ji až po masáži hydratuji k tomu určeným olejem a současně se ještě zaměřím i na vnitřní steh v pochvě, který projíždím malými "půlkroužky". Masáž by Vám měla celkově zabrat alespoň 10-15 min. Upozorňuji, že jizvička bude citlivá a masáž nebude zrovna příjemná, to by Vás ale nemělo odradit.


Instruktáž teoretickou i praktickou i v době šestinedělí provádím v rámci poporodní fyzioterapie v ambulanci. Pokud budete mít hlídání třeba i o víkendu, přijďte se poradit o péči o jizvičku, diastázu a celé tělo po porodu. Budu se těšit na každou z vás. Nejste v tom sama, buďte pro sebe důležitá i v tomhle období a nebojte se o tom mluvit.

Vytvořte si webové stránky zdarma!